Spread the love



Grammys 2024: Best dressed on the red carpet

Best American Roots Song

Allison Russell – The Returner

Billy Strings Featuring Willie Nelson – California Sober

Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity

Jason Isbell and the 400 Unit – Cast Iron Skillet – WINNER

The War and Treaty – Blank Page

 

Best American Roots Performance 

Allison Russell – Eve Was Black – WINNER

Blind Boys of Alabama – Heaven Help Us All

Jon Batiste – Butterfly

Madison Cunningham – Inventing the Wheel

Rhiannon Giddens – You Louisiana Man

 

 Best Americana Performance

Allison Russell – The Returner

Blind Boys of Alabama – Friendship

Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity – WINNER

Jason Isbell and the 400 Unit – King of Oklahoma

Tyler Childers – Help Me Make It Through the Night

 

Best Americana Album

Allison Russell – The Returner

Brandy Clark – Brandy Clark

Jason Isbell and the 400 Unit – Weathervanes – WINNER

Rodney Crowell – The Chicago Sessions

Rhiannon Giddens – You’re the One

 

Best Bluegrass Album

Billy Strings – Me/And/Dad

Michael Cleveland – Lovin’ of the Game

Mighty Poplar – Mighty Poplar

Molly Tuttle & Golden Highway – City of Gold – WINNER

Sam Bush – Radio John: Songs of John Hartford

Willie Nelson – Bluegrass

 

Best Traditional Blues Album

Bobby Rush – All My Love for You – WINNER

Eric Bibb – Ridin’

John Primer – Teardrops for Magic Slim Live at Rosa’s Lounge

Mr. Sipp – The Soul Side of Sipp

Tracy Nelson – Life Don’t Miss Nobody

 

Best Contemporary Blues Album

Bettye LaVette – LaVette!

Christone “Kingfish” Ingram – Live in London

Larkin Poe – Blood Harmony – WINNER

Ruthie Foster – Healing Time

Samantha Fish and Jesse Dayton – Death Wish Blues

 

Best Folk Album

Dom Flemons – Traveling Wildfire

Joni Mitchell – Joni Mitchell at Newport (Live) – WINNER

The Milk Carton Kids – I Only See the Moon

Nickel Creek – Celebrants

Old Crow Medicine Show – Jubilee

Paul Simon – Psalms

Rufus Wainwright – Folkocracy

 

Best Regional Roots Music Album

Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band – New Beginnings

Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers – Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival

Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra – Live: Orpheum Theater Nola – WINNER

New Breed Bass Band – Made in New Orleans

New Orleans Nightcrawlers – Too Much to Hold

The Rumble Feature Chief Joseph Boudreaux Jr. – Live at the Maple Leaf

 

Best Reggae Album

Buju Banton – Born for Greatness

Beenie Man – Simma

Burning Spear – No Destroyer

Collie Buddz – Cali Roots Riddim 2023

Julian Marley & Antaeus – Colors of Royal – WINNER

 

Best Global Music Performance

Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily – Shadow Forces

Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Pashto – WINNER

Burna Boy – Alone

Davido – Feel

Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi) – Abundance in Millets

Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank and the Bangas – Todo Colores

Silvana Estrada – Milagro y Disastre

 

Best African Music Performance

Asake & Olamide – Amapiano

Ayra Starr – Rush

Burna Boy – City Boys

Davido Featuring Musa Keys – Unavailable

Tyla – Water – WINNER

 

Best Global Music Album

Bokanté – History

Burna Boy – I Told Them…

Davido – Timeless

Shakti – This Moment – WINNER

Susana Baca- Epifanías

 

Best Children’s Music Album

Andrew & Polly – Ahhhhh!

DJ Willy Wow! – Hip Hope for Kids!

Pierce Freelon & Nnenna Freelon – Ancestars

Uncle Jumbo – Taste the Sky

123 Andrés – We Grow Together Preschool Songs – WINNER

 

Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

Meryl Streep – Big Tree

Michelle Obama – The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times – WINNER

Rick Rubin – The Creative Act: A Way of Being

Senator Bernie Sanders – It’s OK to Be Angry About Capitalism

William Shatner – Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder

 

Best Spoken Word Poetry Album

Aja Monet – When the Poems Do What They Do

J. Ivy – The Light Inside – WINNER

Kevin Powell – Grocery Shopping With My Mother

Prentice Powell and Shawn William – For Your Consideration ’24

Queen Sheba – A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited

 

Best Comedy Album

Chris Rock – Selective Outrage

Dave Chappelle – What’s in a Name? -WINNER

Sarah Silverman – Someone You Love

Trevor Noah – I Wish You Would

Wanda Sykes – I’m An Entertainer

 

Best Musical Theater Album

Kimberly Akimbo

Parade

Shucked

Some Like It Hot – WINNER

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

 

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Daisy Jones & the Six – Aurora

Various Artists – Barbie The Album – WINNER

Various Artists – Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By

Various Artists – Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3

“Weird Al” Yankovic – Weird: The Al Yankovic Story

 

Best Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television)

John Williams – The Fabelmans

John Williams – Indiana Jones and the Dial of Destiny

Ludwig Göransson – Black Panther: Wakanda Forever 

Ludwig Göransson – Oppenheimer – WINNER

Mark Ronson & Andrew Wyatt – Barbie

 

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

Bear McCreary – God of War Ragnarök

Jess Serro, Tripod & Austin Wintory – Stray Gods: The Roleplaying Musical

Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea” – Hogwarts Legacy

Sarah Schachner – Call of Duty®: Modern Warfare II

Stephen Barton & Gordy Haab – Star Wars Jedi: Survivor – WINNER

 

Best Song Written for Visual Media

Billie Eilish – What Was I Made For? [From the Motion Picture “Barbie”] – WINNER

Dua Lipa – Dance the Night (From Barbie the Album)

Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua – Barbie World [From Barbie the Album]

Rihanna – Lift Me Up (From Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By)

Ryan Gosling – I’m Just Ken [From “Barbie the Album”]

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Hilario Duran and His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera – I Remember Mingus

Just 6 – Angels We Have Heard on High

Ludwig Göransson – Can You Hear the Music

The String Revolution Featuring Tommy Emmanuel – Folsom Prison Blues – WINNER

Wednesday Addams – Paint It Black

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

Cécile McLorin Salvant – Fenestra

Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest – Com Que Voz (Live)

Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – April in Paris

Säje Featuring Jacob Collier – In the Wee Small Hours of the Morning – WINNER

Samara Joy – Lush Life

 

Best Recording Package

The Arcs – Eletrophonic Chronic

Brad Breeck – Gravity Falls

Caroline Rose – The Art of Forgetting

Dry Cleaning – Stumpwork – WINNER

Ensemble Cadenza 21’ – Cadenza 21’

Leaf Yeh – Migration

 

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Bo Burnham – Inside: Deluxe Box Set

Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition

Neutral Milk Hotel – The Collected Works of Neutral Milk Hotel

Ngọt – Gieo

Various Artists – For the Birds: The Birdsong Project – WINNER

 

Best Album Notes

Howdy Glenn – I Can Almost See Houston

Iftin Band – Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions

John Coltrane – Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live)

Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971

Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER

 

Best Historical Album

Bob Dylan – Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17

Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition

Various Artists – The Moaninest Moan of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922

Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971

Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER

 

Songwriter of the Year, Non-Classical

Edgar Barrera

Jessie Jo Dillon

Justin Tranter

Shane McAnally

Theron Thomas – WINNER

 

Best Engineered Album, Non-Classical

Bokanté – History

Boygenius – The Record

Caroline Polachek – Desire, I Want to Turn Into You

Feist – Multitudes

Victoria Monét – Jaguar II – WINNER

 

Producer of the Year, Non-Classical

Daniel Nigro

Dernst “D’Mile” Emile II

Hit-Boy

Jack Antonoff – WINNER

Metro Boomin

 

Best Remixed Recording

Depeche Mode – Wagging Tongue (Wet Leg Remix) – WINNER

Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown – New Gold (Dom Dolla Remix)

Lane 8 – Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)

Mariah Carey – Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)

Turnstile & BadBadNotGood Featuring Blood Orange – Alien Love Call

 

Best Immersive Audio Album

Alicia Keys – The Diary of Alicia Keys – WINNER

Bear McCreary – God of War Ragnarök (Original Soundtrack)

George Strait – Blue Clear Sky

Madison Beer – Silence Between Songs

Ryan Ylyate – Act 3 (Immersive Edition)

 

Best Instrumental Composition

 Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Motion

John Williams – Helena’s Theme – WINNER

Lakecia Benjamin Feuringat Angela Davis – Amerikkan Skin

Ludwig Göransson – Can You Hear the Music

Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – Cutey and the Dragon

 

Best Engineered Album, Classical

Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic – Fandango

Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra – Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces

Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry – Sanlikol: A Gentleman of Istanbul – Symphony for Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor

Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Contemporary American Composers – WINNER

Shara Nova & A Far Cry – The Blue Hour

 

Producer of the Year, Classical

Brian Pidgeon

David Frost

Dmitriy Lipay

Elaine Martone – WINNER

Morten Lindberg

 

Best Orchestral Performance

Buffalo Philharmonic Orchestra – Scriabin: Symphony No. 2; The Poem of Ecstasy

Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante – WINNER

Netherlands Radio Philharmonic Orchestra – Bartók: Concerto for Orchestra; Four Pieces

The Philadelphia Orchestra – Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony

San Francisco Symphony – Stravinsky: The Rite of Spring

 

Best Opera Recording

The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Blanchard: Champion – WINNER

Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus – Corigliano: The Lord of Cries

The Dime Museum; Isaura String Quartet – Little: Black Lodge

 

Best Choral Performance

The Clarion Choir – Rachmaninoff: All-Night Vigil

The Crossing – Carols After a Plague

Miró Quartet; Conspirare – The House of Belonging

San Francisco Symphony Chorus – Ligeti: Lux Aeterna

Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir – Saariaho: Reconnaissance – WINNER

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Anthony McGill & Pacifica Quartet – American Stories

Catalyst Quartet – Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker

Roomful of Teeth – Rough Magic – WINNER

Third Coast Percussion – Between Breaths

Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos – Beethoven for Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ and Op. 1, No. 3

 

Best Classical Instrumental Solo

Andy Akiho – Akiho: Cylinders

Curtis Stewart – Of Love

Louisville Orchestra – The American Project – WINNER

Robert Black – Adams, John Luther: Darkness and Scattered Light

Seth Parker Woods – Difficult Grace

 

Best Classical Solo Vocal Album

Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist – Because

Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) – Walking in the Dark – WINNER

Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist – Broken Branches

Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist – 40@40

Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist – Rising

 

Best Classical Compendium

Aaron Diehl & The Knights – Zodiac Suite

Andy Akiho, Omaha Symphony & Ankush Kumar Bahl – Sculptures

Chick Corea & Orchestra da Camera della Sardegna – Sardinia

Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers & Gustavo Castillo – Fandango

Peter Herresthal, Bergen Philharmonic Orchestra, James Gaffigan, Arctic Philharmonic & Tim Weiss – Missy Mazzoli: Dark With Excessive Bright

Various Artists – Passion for Bach and Coltrane – WINNER

Wild Up & Christopher Rountree – Julius Eastman Vol. 3: If You’re so Smart, Why Aren’t You Rich?

 

Best Contemporary Classical Composition

Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony – Akiho: In That Space, at That Time

Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful of Teeth – Montgomery: Rounds – WINNER

Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante

Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic – Mazzoli: Dark With Excessive Bright

Roomful of Teeth – Brittelle: Psychedelics

 



Source link

Iman Shumpert Teyana Taylor Cheating in a relationship Kelly Price Gangland violence grips Swedish capital as rapper, 18, is executed on a sports field, a second man is shot dead and bomb blast kills innocent woman, 25, in her home within 12 hours Union Berlin: From second tier to Real Madrid away with ‘terror football from Kopenick’ who has for national cheeseburger deals Pokemon GO Genesect (Burn) Raid Guide | Counters, Weaknesses, Shiny Genesect (Burn) & More